а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евалуација

мн. евалуации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 42236
Стручна проценка на нешто.
Англиски: evaluation
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Евалуација на борбената готовност.
евалуација на преведувањето