а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

евакуација

мн. евакуации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19718
Преселување, пренесување луѓе или материјални добра од едно место на друго во определени несоодветни услови за живот предизвикани од војна или од природни непогоди.
Англиски: evacuation Албански: evakuim
Примери:
Дури по евакуацијата мајка се сети дека ја заборавила својата невестинска низа алтани.
Изведенки
евакуациски прид.
евакуацискиот