а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дупли

дупла
Вид збор: Придавка
Ранг: 12832
Што е двојно поголем, двојно повеќе од вообичаеното.
Англиски: double
Употреба: Разговорно
Примери:
дупла надница
дупла мастика
дупло дно