а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

думан

мн. думани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19519
1. Облак од чад, густ чад.
Англиски: smoke Турски: duman Албански: duman, mjegull tymi
Употреба: Екологија
Примери:
Пламни и думани се креваа до небо.
2. Облак од прав, многу прав.
Англиски: smog Албански: smog, mjegull
Употреба: Екологија
Примери:
Думани се креваат по колите.
Думан од камена прав.
Изрази
Фати думан - избега.