а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дувач

мн. дувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35512
1. Свирач на некој дувачки инструмент.
Англиски: wind player Албански: frys
Употреба: Музика и танц
Примери:
Тој е најдобриот дувач во оркестарот.
2. Работник во фабрика за стакло.
Англиски: glass blower Албански: frys qelqi
Примери:
Дувачи на стакло.
Изведенки
дувачки прид.
дувачкиот
Пример: Дувачки инструмент.