а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дублира

дублираат; дублирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Замени, заменува некого како дублер.
Англиски: stunt
Употреба: Сцена
Примери:
Го дублира главниот лик во неколку сцени.
Изведенки
дублирање ср.
глаг. им.