а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дублер

мн. дублери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54303
Лице што го заменува главниот лик на филм, обично во изведување на тешки и опасни сцени.
Англиски: stuntman
Употреба: Сцена
Примери:
Беше дублер во неколку филмови.