а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дубла

мн. дубли
Вид збор: Именка, женски род
Вид турска златна пара во вредност од две златни лири, се употребува и како украсен предмет.
Англиски: doubloon
Употреба: Архаизам
Примери:
Беше купена со првата дубла од петте.
Беше стокмена како накитено дрво, со павти и дубли.