а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дубара

мн. дубари
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20205
1. Двојна двојка во игрите табла и домино.
Турски: dubara Албански: dubarë në lojë tablle
Примери:
Ми се падна дубара.
2. измама, сплетка, шега
Англиски: scam Албански: intrigë, dredhi
Употреба: Разговорно
Примери:
Ова треба да е некоја дубара!
Јас ќе ја ујдисам таа дубара.