а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дртее

дртеат; дртеј, дртејте; дртеев, дртееја; дртеел; дртеен; дртеејќи; дртеење; дртеав, дртеаја; дртеал; дртеан
Вид збор: Глагол, свршен
старее
Англиски: grow old
Употреба: Груб збор , Разговорно
Примери:
Сам и заборавен, тој полека дртееше.