а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дробенка

обично во
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25733
Парче месо.
Англиски: goulash Албански: copëza mishi
Употреба: Гастрономија
Примери:
Грав со козји дробенки.
Го издробија јагнето на дробенки.
Изведенки
дробенче ср.
мн. дробенчиња
дем.