а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрдало

мн. дрдала
Вид збор: Именка, среден род
1. Дел од гајда; бучало.
Албански: pjesë gajde
Употреба: Музика и танц
Примери:
Дрдалото на гајдата.
2. дрдорко
Англиски: blabber Албански: llafazan