а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрвце

Види и: дрво (ср.)
мн. дрвца
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 2903
1. Младо, ниско дрво.
Англиски: tree Албански: dru, pemë
Употреба: Ботаника , Деминутив
Примери:
Во дворот посади едно дрвце.
2. Мало парче дрво.
Англиски: wood Албански: copë druri
Употреба: Деминутив
Примери:
Стави во огнот уште едно дрвце.