а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрво

мн. дрва
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 255
1. Повеќегодишно растение со корен, стебло и гранки.
Англиски: tree Албански: dru
Употреба: Ботаника
Примери:
високо дрво
липово дрво
шумски дрвја
гранките на дрвјата
2. Дрво што се користи за огрев или како материјал за обработка.
Англиски: wood
Примери:
огревно дрво
стовариште за дрва
благородно дрво
резбарено дрво
Изрази
Фрла дрва и камења - остро и жестоко напаѓа со зборови.
(Го) бара под дрво и под камен - бара насекаде.
Дрвото се витка дури е младо.