а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрвосечач

мн. дрвосечачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 55525
Лице што сече дрва во шумата.
Англиски: lumberjack
Изведенки
дрвосечачки прид.
дрвосечачкиот
Пример: Пустошот што го оставаат зад себе дивите дрвосечачки тајфи.