а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрвоса

дрвосаат; дрвосал
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да стане нешто тврдо како дрво.
Англиски: harden Албански: forcoj
Примери:
Ја дрвосаа варта.
2. вкочани, здрви
Англиски: stiffen Албански: rëndon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги дрвоса рацете.
3. (се дрвоса) Стане тврд како дрво; се здрви, се вкочани.
Англиски: stiffen Албански: forcoj
Примери:
Се дрвосал од студот и од долгото чекање.