а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрворез

мн. дрворези
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20592
1. Изработка на предмети со сечење и длабење во дрво.
Англиски: wood carving Албански: drugdhendje
Примери:
Олтар во дрворез.
2. (само едн.) дрворез како занает, дрворезбарство.
Англиски: wood carving Албански: drugdhendje