а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрворезбарство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
резбарска дејност
Англиски: wood carving
Примери:
народно дрворезбарство
Изведенки
дрворезбарски прид.
дрворезбарскиот
Пример: дрворезбарско училиште