а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрворед

мн. дрвореди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9823
Засадени дрвја во ред покрај улици, булевари и сл.
Англиски: avenue
Примери:
Убав дрворед.
Липови дрвореди.
Изведенки
дрвореден прид.
дрворедни
Пример: дрворедни садници