а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрводелство

(едн.) дрводелството
Вид збор: Именка, среден род
Дрводелска дејност, занает за изработка на предмети од дрво.
Англиски: carpentry Албански: zdrukthtari
Употреба: Економија
Примери:
Развиено дрводелство.