а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрвен

дрвени
Вид збор: Придавка
Ранг: 992
1. Што е направен од дрво.
Англиски: wooden
Примери:
дрвен стол
дрвена лажица
дрвени копја
2. Што е стегнат, строг.
Англиски: stiff
Употреба: Преносно значење
Примери:
дрвено лице, дрвен глас
3. Што се однесува на дрво.
Англиски: wooden
Примери:
дрвна индустрија
дрвна растителност
Изрази
Дрвена глава - тврдоглав човек.
(Ќе) заигра дрвен господ - (ќе) го натепа, (ќе) го измава, (ќе) му даде ќотек.
Дрвена сабја крв не пушта - со слабо, со несоодветно орудие не може да работи.