а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрвенест

дрвенестиот
Вид збор: Придавка
1. Растение, плод што е тврд како дрво.
Англиски: woody
Примери:
Дрвенеста вегетација.
Дрвенестиот дел на јаболкото.
2. стегнат, вкочанет, неподвижен
Англиски: stiff
Употреба: Преносно значење
Примери:
Јазикот кај говедата поради заболувањето станува дрвенест.