а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрвар

мн. дрвари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10666
Лице што сече и носи дрва за огрев.
Англиски: lumberjack
Примери:
Еден дрвар.
Доаѓаа дрварите.
Изведенки
1. дрварче ср.
мн. дрварчиња
дем.
2. дрварски прид.
дрварскиот