а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрварница

мн. дрварници
Вид збор: Именка, женски род
Место каде што се складираат и се продаваат дрва.
Примери:
управник на дрварница