а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драстичен

драстични
Вид збор: Придавка
Ранг: 11452
1. Што дејствува брзо и веднаш, има силен ефект.
Англиски: drastic
Примери:
драстични лекарства
драстично средство
најдрастичен пример
2. Што е груб, суров.
Англиски: drastic
Примери:
драстична поделба
драстични мерки
Изведенки
1. драстично прил.
Пример: Драстично прекинува.
2. драстичност ж.