а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драсне

драснат; драсни, драснете; драснав, драснаа; драснал; драснат; драснев, драснеа; драснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23152
1. драска
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Ме драснал на рамото.
Мачето ме драсна.
2. избега
Англиски: escape Албански: ik
Употреба: Разговорно
Примери:
Чекаат погоден миг да ја драснат за дома.
3. (се драсне) се драска
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Тој се драсна од гранките на драката.
Изведенки
1. драснува несв.
(се) драснуваат
2. драснување ср.
мн. драснувања
глаг. им.
Пример: Неколкуте драснувања и го раскрвавија лицето.