а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драска

драскаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14766
1. Повредува, оштетува некого или нешто гребејќи со нокти или со остар предмет.
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Мачињата го драскаа по рацете.
Детето со шајка драскаше по масата.
Песот ја драскаше вратата.
2. Пишува, црта глупости, чкрта.
Англиски: scribble Албански: shkarravit
Употреба: Преносно значење
Примери:
Бесмислено драскаше на хартија колипки, коли, тројки.
3. (се драска) Се гребе, се повредува со или од нешто.
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Војниците се драскаа на трњето.
Се драскам низ шумата.
Изведенки
драскање ср.
мн. драскања
глаг. им.
Пример: Постојаните драскања и причинуваа болка.