а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драпне

драпнат; драпни, драпнете; драпнав, драпнаа; драпнал; драпнат; (ќе) драпнев, (ќе) драпнеа; (ќе) драпнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54148
1. драпа
Албански: gërvish
2. избега
Англиски: escape Албански: ikë, largohet
Употреба: Разговорно
Примери:
Крадецот ја драпна во ноќта.