а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драпира

драпираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Прекрива или украсува со шал или вел околу изрез.
Англиски: drape Албански: mbuloj me perde
2. Украсува со ткаенина просторија, прозорец или мебел.
Англиски: drape Албански: zbukuroj me perde
Употреба: Архитектура и градба