а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драперија

мн. драперии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17860
Тешка, набрана ткаенина како завеса или како украс над врата, над прозорци или на ѕидови.
Англиски: drapery
Примери:
бела драперија
тешки драперии