а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драпа

драпаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 21494
1. Силно чеша.
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Луѓето ја драпаа кожата.
2. (се драпа) Силно се чеша.
Англиски: scratch Албански: gërvisht
Примери:
Се драпаше по снагата.
Се драпа од болви.
3. (се драпа) Се потсмева некому.
Англиски: deride Албански: përqesh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се драпаат чорбаџиите со него.
Изрази
Драпај си мевот - празни, излишни зборови.
Изведенки
драпање ср.
глаг. им.