а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрангулија

мн. дрангулии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20367
(обично во мн.) Ситница без голема вредност (украсни предмети, бижутерија).
Англиски: trifle
Употреба: Разговорно
Примери:
Истави ги овие дрангулии да не пречат.