а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драмолет

мн. драмолети
Вид збор: Именка, машки род
Куса драма, обично во еден чин.
Англиски: one-act play
Употреба: Сцена
Примери:
Збирка драмолети.
Изведенки
драмолетски прид.
драмолетскиот