а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драмлија

мн. драмлии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 51138
Вид сачма што се употребува за лов.
Употреба: Архаизам
Примери:
оловна драмлија