а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драматург

мн. драматурзи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 15776
1. Лице што го составува драмскиот репертоар и ги определува улогите на артистите.
Англиски: dramaturge Албански: dramaturg
Употреба: Сцена
Примери:
Тој е познат драматург.
2. драматичар
Англиски: dramatist Албански: dramaturg
Употреба: Сцена
Изведенки
драматуршки прид.
драматуршкиот