а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драматургија

(едн.) драматургијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16002
1. Наука за драмата и за драмската уметност.
Англиски: dramaturgy Албански: dramaturgji
Употреба: Сцена
2. Драмска книжевност.
Англиски: dramaturgy Албански: dramaturgji
Употреба: Литература
Примери:
Театарска драматургија.
Драматургија на песната.