а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драматичен

драматични
Вид збор: Придавка
Ранг: 8149
Што има својство на драма, што е тежок, потресен, напнат.
Англиски: dramatic
Примери:
драматична борба
драматични настани
Изведенки
1. драматично прил.
Пример: Рече драматично. Продолжи драматично.
2. драматичност ж.