а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драматичар

мн. драматичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26144
Драмски писател.
Англиски: dramatist
Употреба: Литература
Примери:
Антички драматичари.
Тоа е дело на современ драматичар.
Изведенки
драматичарски прид.
драматичарскиот