а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драматизира

драматизираат; драматизирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 22302
1. Преработи, преработува во драма друго литературно дело.
Англиски: dramatize Албански: dramatizoj
Употреба: Литература
Примери:
Многу народни басни биле драматизирани.
2. Даде, дава драматичен карактер на настан, случка и сл.
Англиски: dramatize Албански: dramatizoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ти многу го драматизираш настанот.
Вие го драматизиравте неговиот живот.
Изведенки
драматизирање ср.
мн. драматизирања
глаг. им.
Пример: Беше склона кон чести драматизирања.