а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драматизација

мн. драматизации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32420
1. Преработка на едно книжевно дело за прикажување насцена.
Англиски: dramatization Албански: dramatizim
Употреба: Литература
Примери:
Драматизација на текстови.
Драматизациите на епските четива.
2. Придавање драматичен карактер на нешто, драматизирање.
Англиски: dramatization Албански: dramatizim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Драматизација на настанот.