а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драматизам

(едн.) драматизмот
Вид збор: Именка, машки род
1. Напнатост, сериозност на драмското дејство, силен, драматичен конфликт.
Англиски: drama Албански: dramatizëm
Примери:
Силниот драматизам се чувствува во целата драма.
2. Напнато, потресно дејство или случување.
Англиски: tension Албански: dramatikë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Драматизмот на конфликтот.