а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дразни

дразнат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 7368
1. Предизвикува поголема активност на сетилата, силни чувства, возбуда, лутина.
Англиски: irritate Албански: pematoj
Примери:
Лутиот прав му го дразнеше грлото.
Силната светлина ги дразни очите.
Го дразнеа дрските погледи.
2. Задева, гиба, нервира некого.
Англиски: anger Албански: inatos
Примери:
Децата го дразнеа со своите викотници.
3. (се дразни) Се доведува во состојба на раздразнетост.
Англиски: irritate Албански: pezmatoj
Примери:
Се дразнеше од најобични работи.
Изведенки
1. дразнително прил.
Пример: Му мирисаше дразнително.
2. дразнење ср.
мн. дразнења
глаг. им.
Пример: Се плашеше од неговите дразнења.