а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дојка

мн. дојки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 4293
Орган со млечни жлезди на градите кај жената и соодветен орган кај женките на цицачите.
Англиски: breast Албански: gji, sisë
Употреба: Анатомија
Примери:
Најчесто задојувањето започнува со десната дојка.