а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дојденец

мн. дојденци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5601
1. Човек што се преселил некаде од друго место.
Англиски: immigrant Албански: ardhacak
Примери:
Населението сосема ги прифати дојденците од другите острови.
2. Човек што доаѓа од друго место, во моментот на доаѓањето.
Англиски: arriving person Албански: ardhacak
Примери:
Сите во кафеаната го погледнаа дојденецот, им беше познат од некаде.
Изведенки
дојденка ж.
мн. дојденки