а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дојази

дојазат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Дојде до врв до некое место со јазење.
Англиски: crawl Албански: ngjitem
Примери:
Дојази до гранката со зрели сливи.
2. (се дојази) Се изјази до некое место.
Англиски: crawl Албански: ngjitem
Примери:
Одвај се дојази до врвот на јаболкницата.
Изведенки
дојазува несв.
(се) дојазуваат