а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дојазди

дојаздат
Вид збор: Глагол, свршен
Дојде со јаздење, со јавање, дојава.
Примери:
За половина час дојаздија коњаниците.
Изведенки
дојаздува несв.
дојаздуваат