а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дојави

Види и: јави (св.)
дојават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48958
Јави до некого.
Англиски: report
Употреба: Правда
Примери:
По пет години му дојавил со телеграма оти ќе дојде да се види со старите пријатели.
Изведенки
1. дојавува несв.
дојавуваат
2. дојавување ср.
глаг. им.
3. дојава ж.
мн. дојави
Пример: лажна дојава за бомба пет расчистени и документирани дојави