а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотече

дотечат; дотечи, дотечете; дотеков, дотекоа; дотекол, дотекле; дотечев, дотечеа; дотечел; дотечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16001
1. Надојде воден тек во поголемо количество од вообичаеното.
Англиски: run over Албански: derdh, vërshoj
Примери:
Реката дотече.
2. Престане да тече.
Албански: mbaroj së rrjedhuri
Примери:
Дотече ракијата од казанот.
Изведенки
1. дотечува несв.
дотечуваат
2. дотечување ср.
глаг. им.