а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотетерави

(се) дотетерават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29617
Пристигне до некаде тетеравејќи се, одејќи тешко, несигурно.
Англиски: stagger
Примери:
Се дотетерави до своето легло.
Се дотетеравив да ѕирнам.