а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотеран

дотераниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 7212
1. Што е приведен, донесен.
Англиски: driven Албански: bie, sjell
Примери:
Тие беа дотерани во судот и обвинети за бунт.
Различна стока е дотерана од напуштените села.
2. Што е доведен до определен степен или во некоја состојба.
Англиски: brought Албански: bie, sjell
Примери:
До смешност дотерана деформација.
Часовникот не е дотеран.
3. Што е убаво облечен.
Англиски: decorated Албански: stolis, zbukuroj
Примери:
дотерана жена
свечено дотеран
дотерани зборови
Изведенки
дотераност ж.